27 Sie

10 PODSTAWOWYCH LĘKÓW W ŻYCIU: 2. Lęk przed Porażką

10 Podstawowych Lęków w Życiu:

2. Lęk przed Porażką

Jednym z najczęściej spotykanych, paraliżujących lęków w życiu dla wielu z nas jest lęk przed niepowodzeniem naszych zamierzeń.

Często, z powodu tego lęku, nawet nie podejmujemy żadnych prób. Wolimy zaprzepaścić nasze marzenia, wolimy zrezygnować z zaspokojenia naszej głębokiej potrzeby Szczęścia niż zmierzyć się z przerażającym Lękiem przed Porażką.

Wszyscy lubimy wyobrażać sobie najlepszą możliwą wersję naszego życia. Mocno pragniemy zobaczyć siebie i tych, których kochamy, jako szczęśliwych ludzi sukcesu, cieszących się pięknym życiem.

Jednak nasze marzenia potrzebują naszej pomocy, by się spełniły. Musimy sięgnąć po to, czego pragniemy.

Tym niemniej wielu z nas doświadczyło sytuacji – w taki czy inny sposób – kiedy to postanowiliśmy nawet nie próbować lub wycofaliśmy się po kilku niepowodzeniach, wierząc, że pisane jest nam niepowodzenie.

Możesz również przypomnieć sobie sytuacje, kiedy sabotowałeś/aś własne starania z obawy przed “wielkim fiaskiem”, które powstało w Twej wyobraźni kiedy czas było posuwać sprawy do przodu. Przekonałeś/aś samego/samą siebie, że lepiej zostać tam, gdzie byłeś/aś.

I tak się stało. Nie ruszyłeś/aś do przodu i dziś może się po cichu zastanawiasz, co by było, gdybyś wtedy poszedł/poszła naprzód i co by było, gdyby Ci się udało.

Lęk przed Porażką może dopaść Cię w każdej chwili, stając się Twą utrapioną zmorą.

Nawet jeśli myślisz, że masz wszystko pod kontrolą, że wszystko zostało przez Ciebie sprawdzone, że masz gotowy plan działania, i wystarczy teraz zrobić ten pierwszy krok – a tu nagle – stop. Lęk przed Porażką może Cię zatrzymać w drodze, popchnąć do tyłu i trzymać w niewoli tak długo, jak mu na to pozwolisz.

No właśnie: tak długo, jak na to pozwolisz.

Szukaj takich objawów jak: ociąganie się, odwlekanie, odkładanie rzeczy na później, perfekcjonizm (nie zaczniesz czegoś robić, dopóki nie będziesz mieć pewności, że jesteś w stanie zrobić to z pełnym sukcesem i perfekcją), sabotowanie samego siebie (nie realizujesz celów, zawsze znajdując na to jakieś usprawiedliwienie), mówienie i myślenie o sobie w negatywny sposób (niska samoocena), poddawanie się przedłużającemu się lękowi przed zmianami itp.

Kiedy odkryjesz, że występuje u Ciebie Lęk przez Porażką – pamiętaj o jednej rzeczy: wszystko zależy od naszego punktu widzenia.

 TO, CO POSTRZEGASZ JAKO STRASZNE W SWOJEJ GŁOWIE, W RZECZYWISTOŚCI WCALE NIE MUSI BYĆ TAKIE ZŁE.

JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ LĘK PRZED PORAŻKĄ:

Krok 1: Ważne jest, żeby zrozumieć i zaakceptować fakt, że własną percepcję można zmienić. Wszyscy znamy smak porażki. Doznaliśmy na przykład wielu porażek, kiedy uczyliśmy się chodzić. Ale nie powstrzymało nas to przed chodzeniem, prawda?

A co z jazdą na rowerze, pływaniem, mówieniem, czytaniem, pisaniem, gotowaniem…?

Przypomnij sobie, ile razy już poniosłeś/aś porażkę zanim mogłeś/aś osiągnąć swe cele. Tak właśnie było. A jednak – w końcu – odniosłeś/aś wtedy SUKCES.

Krok 2: Zauważ i zaakceptuj fakt, że niepowodzenie nie jest złe, jest po prostu drugą stroną monety zwanej „sukcesem”. Kiedy rzucasz monetą, upada na jedną stronę. Jeśli nie podoba Ci się, jak upadła, możesz rzucić nią ponownie. Możesz rzucać tyle razy, ile chcesz, dopóki nie upadnie tak, jak chcesz. PORAŻKA TO TYLKO KOLEJNY KROK DO SUKCESU.

Osiągnięcie tego, co chcesz, wymaga po prostu Twojego wysiłku, wytrwałości i decyzji.

Krok 3: Zauważ, że zawsze jest na świecie ktoś taki, kto już dokonał tego, o czym Ty marzysz. A to oznacza, że da się to zrobić. Skoro zrobił to jakiś człowiek, i Ty możesz to zrobić.

A nawet jeśli uważasz, że coś, co próbujesz zrobić, nigdy wcześniej nie zostało zrobione – pamiętaj: zawsze były, są i będą takie sytuacje, w których ktoś – człowiek jak Ty – robi coś po raz pierwszy.

No właśnie – „pierwszy raz” też już był wielokrotnie przerabiany!

 Krok 4: Uzmysłów sobie, że Lęk przed Porażką powstrzymuje Cię przed pełnym, szczęśliwym doświadczaniem życia:

 Lęk przez Porażką = lęk przed rozczarowaniem

Lęk przed rozczarowaniem = brak wiary w siebie

Brak wiary w siebie = marnowanie potencjału

Marnowanie potencjału = brak szczęścia

Brak szczęścia = brak radości życia

Brak radości życia = brak spełnienia/sukcesu

Podsumuj te równania. To proste:

Życie minus Lęk przed Porażką = szczęście/spełnienie/sukces

 Krok 5: Zacznij od małych kroczków. Pozwól sobie zrealizować je z sukcesem.

Wówczas będziesz wiedzieć, że duże kroki składają się z wielu małych kroczków.

Skorzystaj z każdej pomocy, jaką możesz znaleźć, by podnosić swoją samoocenę, i – ruszaj do przodu.

Możesz mieć/osiągnąć wszystko, czego chcesz, o co się starasz, o czym marzysz. Bo jesteś tego wart/a.

W przyszłym tygodniu pomówimy o Lęku przed Sukcesem. Trudno w to uwierzyć, ale – tak – jest to jedna z najczęściej spotykanych przeszkód uniemożliwiających prowadzenie takiego życia, jakiego pragniemy. Jednak i to można przezwyciężyć.

PAMIĘTAJ TEŻ: NASZA PODŚWIADOMOŚĆ – to 90% wszystkich naszych reakcji, przekonań i działańJest odpowiedzialna za nasze przekonania, wartości, zwyczaje, emocje, mechanizmy obronne itp. – i dlatego możemy się znajdować w sytuacjach dla nas szkodliwych lub niekorzystnych. Możesz przeprogramować swoją podświadomość i pozbyć się negatywnych wzorców nie pozwalających Ci żyć Takim Życiem, Jakiego Chcesz.

W mojej książce “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia” podaję czytelnikom gotowy program do zmiany sposobu myślenia – krok po kroku.

Nagrałam też kilka płyt CD, które wprowadzają słuchających w głęboki stan relaksu, podczas gdy ja prowadzę słuchaczy przez proces przeprogramowania swej podświadomości.

I właśnie takie, lub podobne narzędzia do przeprogramowania świadomości są bardzo skuteczne, a na rynku można poszukać czegoś, co najlepiej nam będzie odpowiadać.

Przydatne afirmacje na ten tydzień:

  1. Moje życie rozwija się i pędzi naprzód, tak jak wszystko inne na świecie. Odczuwam ciągły przepływ emocji, obserwując je jak obłoki przepływające po niebie. Kiedy czuję strach, mogę zmniejszyć to uczucie poprzez koncentrację na swoim oddechu. Podczas wdechu liczę do 5-ciu, zatrzymuję oddech licząc do 5-ciu, wypuszczam oddech – znów licząc do 5-ciu.”
  1. Powitam ten moment jako szansę. Postanawiam mieć Serce otwarte, zamiast wypełnionego strachem przed życiem. Postanawiam mieć otwarty Umysł, zamiast napełniać go strachem przed porażką. Wstępuję w moją Lepszą Przyszłość z odwagą i ufnością. Cokolwiek się stanie, będzie to dla mnie najlepsze.”– Fragmenty z książki “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, Johanny Kern.

 

I przede wszystkim:

Rozluźnij się. Wszystko jest dobrze. Wszystko jest dokładnie tak, jak ma być 🙂

"Mistrz i Zielonooka Nadzieja" - panorama książki

 

OTRZYMASZ DARMOWY PREZENT!

KIEDY ZAPISZESZ SIĘ NA NEWSLETTER JOHANNY KERN:

Wprowadzenie oraz Rozdział Pierwszy książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja” – nagranie audio autorki!

To najdłuższy rozdział w całej książce, składający się z kilku części.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER TUTAJ:  http://johannakern.pl/newsletter/

 

 

 

 


ZOBACZ TAKŻE:

365-pl-on-white-perspectiveNN_BookCover FRONT

Okladka-Front_1200_new2SSN_PRZODCDBookletOutsideTemplate

Johanna Kern twoje piękne ciałoCDBookletOutsideTemplate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 KANAŁ JOHANNY
KERN NA YOUTUBIE:

WIELE CIEKAWYCH RZECZY DO OBEJRZENIA. Zajrzyj tam i obejrzyj 2 min. zwiastun, który wita odwiedzających.

SUBSKRYBUJ, ŻEBY BYĆ NA BIEŻĄCO (kliknij na obrazek):

JK PL YOUTUBE 2

W tej serii mówimy o 10 podstawowych rodzajach lęku/przeszkodach uniemożliwiających nam piękne, spełnione i szczęśliwe życie – oraz o tym, jak sobie z nimi radzić (kliknij na tytuł):

 

zobacz inne wpisy