09 Wrz

10 PODSTAWOWYCH LĘKÓW W ŻYCIU: 4. Lęk przed Byciem Nieudolnym

10 Podstawowych Lęków w Życiu:

4. Lęk przed Byciem Nieudolnym

Jako dziecko prawdopodobnie doświadczyłeś/-aś nie jeden raz sytuacji, kiedy mówiono Ci, że nie jesteś wystarczająco dobry/-a lub że nie potrafisz zrobić czegoś wystarczająco dobrze.

Wszyscy doświadczyliśmy podobnych sytuacji. Czemu więc niektórzy z nas poszli dalej i nie pozwolili sobie uwierzyć, że są nieudolni, podczas gdy inni boją się, że nigdy nie będą wystarczająco dobrzy, by żyć takim życiem, o jakim marzą?

Zależy to od tego, jaką Wizję Siebie stworzyliśmy w swoim umyśle.

Twoja Wizja Siebie jest głęboko związana ze sposobem, w jaki Cię zaprogramowano lub jak sam/-a zaprogramowałeś/-aś siebie na podstawie swoich doświadczeń, przekonań oraz – przed wszystkim – na podstawie tego, co zgodne jest z tym, jaki/-a jesteś obecnie.

To, w co wierzysz na swój temat, wpływa na to, jak myślisz, zachowujesz się, funkcjonujesz, jak i o co się starasz, oraz po co sięgasz.

Czy kiedykolwiek opanowuje Cię silne uczucie przegranej?

Czy kiedykolwiek czujesz, że i tak nie dorównasz innym?

Czy myślisz czasem, że brak w Tobie tego, co potrzebne jest do osiągania swych zamierzeń?

Czy czujesz czasami, że nie ma co się tak starać, gdyż to co robisz po prostu Cię przerasta?

Poczucie bycia niewystarczająco dobrym zwykle idzie w parze z podświadomie przechowywanymi negatywnymi emocjami związanymi ze wspomnieniami z przeszłości.

Za każdym razem, kiedy w Twoim życiu dzieje się coś, co aktywuje takie wspomnienia – wyzwala to Twój Lęk przed Byciem Nieudolnym.

 Kiedy to wszystko się zaczęło?

 W momencie kiedy tylko zaczynamy definiować/postrzegać siebie jako jednostki – odrębne od naszej Mamy lub innego opiekuna – zaczynamy budować swoją Wizję Siebie.

 Każde doświadczenie, jakie przeżywamy w życiu, wpływa na nasze nowe podświadome przekonania na własny temat.

 DOBRA WIADOMOŚĆ jest taka, że Twoja Wizja Siebie nie jest rzeczą stałą. Może się ona zmieniać w zależności od Twej sytuacji życiowej, statusu, pozycji, a nawet nastroju. Kiedy czujesz się świetnie, widzisz siebie na szczycie świata. A kiedy masz chandrę postrzegasz się całkiem inaczej.

LĘK PRZED BYCIEM NIEUDOLNYM TO NIC INNEGO JAK TYLKO STARA „BABA JAGA”, W KTÓRĄ NADAL PODŚWIADOMIE WIERZYSZ.

 Dlaczego tak się dzieje?

 Jest tak, ponieważ z jakiegoś powodu nie byłaś/-aś w stanie oddzielić swej przeszłości od teraźniejszości, aby obiektywnie patrząc na obecną sytuację dostrzec jak można ją poprawić.

Wszystko, co dostrzegasz i podświadomie rozpamiętujesz to właśnie ten stary ból – „Baba Jaga”, która ciągle jeszcze napędza Ci strachu w życiu.

Pamiętaj: możesz postrzegać prawdziwego siebie albo widzieć tylko swój Cień.

 JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ LĘK PRZED BYCIEM NIEUDOLNYM:

 Krok 1: Zauważ i przyznaj się przed sobą, że urodziłeś/-aś się szczęśliwy/-a i radosny/-a. Jako maleńkie dziecko, wcale nie odczuwałeś/-eś, że coś z Tobą nie tak, że jesteś nieudacznikiem, niezdolnym do działania. Ciesząc się życiem, wierzyłaś, że jesteś wystarczająco dobry/-a i że zasługujesz na miłość.

Krok 2: Zauważ i przyznaj się przed sobą, że możesz nauczyć się czego chcesz ORAZ oduczyć się czego tylko chcesz. Zależy to tylko od Ciebie, jakie wzorce chcesz utrzymać, a których się pozbyć.

Krok 3: Zauważ i zaakceptuj to, że porównywanie swojej sytuacji do sytuacji innych jest bezsensowne i w ogóle Ci nie pomoże w jakikolwiek sposób. Jesteś unikalną osobą, jedyną pośród miliardów, i taka jest też historia Twojego życia.

 U podstaw naszego bytu, jako rasa ludzka, wszyscy jesteśmy tacy sami: rozwijamy się, pragniemy i szukamy miłości, przechodzimy przez te same cykle ewolucji – czy to indywidualnie, czy w skali globalnej. Jednak to, w jaki sposób wyrażamy ten wspólny nam „rdzeń”, jak projektujemy siebie i nasze życia – na podstawie tego „rdzenia”, jak przetwarzamy nasze doświadczenia, jak działamy w ramach naszych ciał, umysłów lub emocji, jest całkowicie niepowtarzalne.

Nie ma ani dwóch identycznych osób, ani dwóch takich samych żyć. Nie tylko każdy człowiek jest niepowtarzalny. Także każde zwierzę, roślina, kamień, ziarenko piasku, kropla wody lub płatek śniegu.

Każde źdźbło trawy lub liść na drzewie – nie tylko są inne od wszystkich innych liści na tym samym drzewie czy źdźbeł trawy na tym samym trawniku. Są także inne od wszystkich innych źdźbeł trawy i liści na całym świecie.

Wyobraź sobie teraz ten ogrom, tę niesamowitą obfitość życia, to wielkie bogactwo jakie nas otacza oraz jak wielkie jest ono w nas samych.

Nie istnieją żadne takie okoliczności, nastroje, czy też emocjonalne rany, które mogłyby ograbić Cię z Twojej godności osobistej lub radości życia. Każdy z nas nosi w sobie naturalnie nam przyrodzone poczucie szczęścia. Kiedy uświadomimy sobie jak cennym jest nasze życie, możemy odszukać wewnątrz to szczęście i przetrzymać wszystko, co próbuje ściągnąć nas w dół.

Kiedy uzmysławiamy sobie piękno i wagę naszego istnienia – naturalnie rozszerzamy swoją Wizję Siebie. Doceniamy, obejmujemy i szanujemy to, kim się staliśmy i kim jeszcze się staniemy.

 JESTEŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO WYSTARCZAJĄCO DOBRY/-A:

Jesteś cenny/-a. Jesteś piękny/-a. Jesteś kochany/-a – przez przyrodę, przez naszą planetę, przez swój następny oddech. Nie pozwól nikomu wmówić sobie, że jest inaczej.

Krok 4: Przestań poddawać się negatywnym myślom w swojej głowie. Nigdy więcej nie myśl: „Jestem głupi/-a” czy „Nie mogę tego zrobić” czy „To dla mnie za trudne” itp. Zajmie to jakiś czas, ale da się to zrobić. Wszystkiego przecież można się nauczyć, a także oduczyć 🙂

Za każdym razem, kiedy przychodzi Ci do głowy negatywna myśl, powiedz sobie: „To przecież tylko myśl. A myśli można zmieniać.”

Zastąp te negatywne myśli np. tym: „Zawsze mogę znaleźć rozwiązanie, jeśli się do tego przyłożę” lub „Jestem w stanie nauczyć się, jak robić to, co chcę robić” lub „Wcale nie muszę się zniechęcać, kiedy robi się trudniej”.

Krok 5: za każdym razem, kiedy czujesz, że stary „Baba Jaga” powraca, przypomnij sobie, że to, co czujesz, to tylko emocje związane z Twoimi przeszłymi doświadczeniami. To nic innego jak negatywne wspomnienia, które biorą górę nad Twoją teraźniejszością. Powiedz sobie: „Dosyć tego. Tworzę teraz dla siebie nowe, szczęśliwe wspomnienia. Stara „Baba Jaga” już nie może mnie dopaść, to już jest za mną. Oto nowy/-a ja: wystarczająco dobry/-a we wszystkim co dla mnie ważne.”

Po sześciu tygodniach regularnego praktykowania powyższych kroków powinny się w stanie wytworzyć nowe ścieżki neuronalne w Twoim mózgu. Wtedy też pozytywne myśli staną się Twoim nowym nawykiem.

NIGDY NIE REZYGNUJ Z SIEBIE: PRÓBUJ – AŻ W KOŃCU SIĘ UDA.

PAMIĘTAJ TEŻ: NASZA PODŚWIADOMOŚĆ – to 90% wszystkich naszych reakcji, przekonań i działańJest odpowiedzialna za nasze przekonania, wartości, zwyczaje, emocje, mechanizmy obronne itp. – i dlatego możemy się znajdować w sytuacjach dla nas szkodliwych lub niekorzystnych. Możesz przeprogramować swoją podświadomość i pozbyć się negatywnych wzorców nie pozwalających Ci żyć Takim Życiem, Jakiego Chcesz.

W mojej książce “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia” podaję czytelnikom gotowy program do zmiany sposobu myślenia – krok po kroku.

Nagrałam też kilka płyt CD, które wprowadzają słuchających w głęboki stan relaksu, podczas gdy ja prowadzę słuchaczy przez proces przeprogramowania swej podświadomości.

I właśnie takie, lub podobne narzędzia do przeprogramowania świadomości są bardzo skuteczne, a na rynku można poszukać czegoś, co najlepiej nam będzie odpowiadać.

Przydatne afirmacje na ten tydzień:

  1. “Rozumiem, że obawy i niepokoje, których doświadczam są tylko cieniami niespełnionej obietnicy szczęścia. Zasługuję na coś lepszego, jestem gotowy/a na coś lepszego i otwieram się na przyjęcie wszystkiego co najlepsze. W tej chwili moje pragnienia są silniejsze od lęków, blokujących mnie tak długo przed osiągnięciem szczęścia.”
  1. “Mam odwagę mówić otwarcie o tym, czego pragnę i domagać się tego. Pozbywam się wszelkiego strachu i wątpliwości. Wiem, że osiągnę to, co chcę. Wiem, że życie stanie się proste i łatwe dla mnie – ponieważ taki jest mój wybór.” – Fragmenty z książki “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, Johanny Kern.

I przede wszystkim:

Rozluźnij się. Wszystko jest dobrze. Wszystko jest dokładnie tak, jak ma być 🙂

"Mistrz i Zielonooka Nadzieja" - panorama książki

 

OTRZYMASZ DARMOWY PREZENT!

KIEDY ZAPISZESZ SIĘ NA NEWSLETTER JOHANNY KERN:

Wprowadzenie oraz Rozdział Pierwszy książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja” – nagranie audio autorki!

To najdłuższy rozdział w całej książce, składający się z kilku części.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER TUTAJ:  http://johannakern.pl/newsletter/

 

 

 

 


ZOBACZ TAKŻE:

365-pl-on-white-perspectiveNN_BookCover FRONT

Okladka-Front_1200_new2SSN_PRZODCDBookletOutsideTemplate

Johanna Kern twoje piękne ciałoCDBookletOutsideTemplate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 KANAŁ JOHANNY
KERN NA YOUTUBIE:

WIELE CIEKAWYCH RZECZY DO OBEJRZENIA. Zajrzyj tam i obejrzyj 2 min. zwiastun, który wita odwiedzających.

SUBSKRYBUJ, ŻEBY BYĆ NA BIEŻĄCO (kliknij na obrazek):

JK PL YOUTUBE 2

W tej serii mówimy o 10 podstawowych rodzajach lęku/przeszkodach uniemożliwiających nam piękne, spełnione i szczęśliwe życie – oraz o tym, jak sobie z nimi radzić (kliknij na tytuł):

 

zobacz inne wpisy