01 Paź

10 PODSTAWOWYCH LĘKÓW W ŻYCIU: 5. Lęk przed Byciem Ocenianym

10 Podstawowych Lęków w Życiu:

5. Lęk przed Byciem Ocenianym

Lęk przed Byciem Ocenianym jest częstym zjawiskiem pojawiającym się w wielu rodzinach, ale nikt nie wie na pewno, dlaczego niektórzy są bardziej podatni na jego wpływ niż inni. Miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu tego druzgocącego lęku, a w Stanach Zjednoczonych niedawne badania epidemiologiczne oszacowały, że jest to trzeci największy pod względem ilości osób na niego cierpiących lęk w całym kraju.

Ludzie z takim lękiem mogą niechętnie wykonywać zwykłe czynności w obecności innych. Dla niektórych Lęk przed Byciem Ocenianym stanowi problem tylko w pewnych sytuacjach, dla innych – w prawie każdej sytuacji.

Ludzie cierpiący na Lęk przed Byciem Ocenianym wiedzą, że jest on irracjonalny i nie ma sensu, ale nie potrafią oprzeć się bojaźliwym myślom i uczuciom.

Oto niektóre symptomy, których mogłeś/-aś wielokrotnie doświadczać, jeżeli występuje u Ciebie Lęk przed Byciem Ocenianym:

Na poziomie emocjonalnym

 • Zbytnia nieśmiałość i lęk w sytuacjach społecznych
 • Zamartwianie się na wiele dni, tygodni, a czasem nawet miesięcy przed nadchodzącym wydarzeniem społecznym
 • Lęk przed byciem oglądanym i ocenianym przez innych, nawet przez osoby, których nie znasz
 • Lęk przed tym, że się ośmieszysz lub poniżysz
 • Lęk przed tym, że inni zauważą, że jesteś zdenerwowany/-a

Na poziomie fizycznym

 • Wypieki/czerwienienie się
 • Duszności
 • Mdłości, ból brzucha
 • Trzęsące się ręce (także głos)
 • Przyspieszone tętno/bicie serca
 • Pocenie się, uderzenia gorąca
 • Zawroty głowy lub omdlenia

MOŻNA TEŻ ZAOBSERWOWAĆ NASTĘPUJĄCE SYMPTOMY W ZACHOWANIU:

 • Unikanie sytuacji społecznych i ograniczanie swojej działalności
 • Bycie cichym i ukrywanie się w cieniu, żeby uniknąć uwagi i zakłopotania
 • Potrzeba, żeby zawsze, gdziekolwiek idziesz, przyprowadzić kogoś ze sobą
 • Picie/palenie przed lub w trakcie sytuacji społecznych, aby się uspokoić.

Kiedy się to wszystko zaczęło?

Pierwsze objawy socjofobii zazwyczaj mają swój początek w młodości. Może to być związane z faktem, że wszyscy mamy głęboką potrzebę bycia akceptowanym, docenianym przez nasze środowisko, a w wieku dorastania wielu z nas doświadczyło odrzucenia lub wyśmiewania przez innych nastolatków.

Jako gatunek ludzki jesteśmy biologicznie zaprogramowani na życie w grupach, społecznościach, by przetrwać. Dlatego też bycie odrzuconym przez naszą społeczność powoduje powstanie w naszej podświadomości uczucia ogromnego zagrożenia co do naszego przetrwania. Może to powodować powstanie głębokiego Lęku przed Byciem Ocenianym, który przeszkadza w chodzeniu do szkoły, pracy lub wykonywaniu codziennych czynności.

Kiedy poddajesz się Lękowi przed Byciem Ocenianym, podświadomie (lub świadomie) chcesz spełnić oczekiwania swoich rodziców, małżonka, środowiska lub społeczeństwa – Twoje życie jest napędzane potrzebą akceptacji.

Często w takich sytuacjach zaniedbujesz swoją własną prawdę i uciszasz głos Serca. Wypełniasz swoją głowę pragnieniami Umysłu/Ego. I wcześniej czy później zabrniesz w ślepą uliczkę: z niewykorzystanym potencjałem, przytłaczającym stresem i niespełnionym życiem.

Co możesz zrobić ze swoim Lękiem przed Byciem Ocenianym?

Możesz zacząć kwestionować swoje negatywne myśli – albo za pomocą terapii albo we własnym zakresie.

Tak, da się to zrobić. Skoro inni mogli to zrobić, Ty też to potrafisz.

Krok 1: Zidentyfikuj automatyczne negatywne myśli, które pojawiają się, gdy boisz się sytuacji społecznych.

Możesz np. martwić się nadchodzącą prezentacją w pracy i myśleć, że możesz się wydać innym niekompetentny/-a, lub że to Ci to w ogóle nie wyjdzie.

Zadaj sobie następujące pytania:

„Czy jestem pewny/-a, że wyjdzie mi to do kitu?”

„Nawet jeżeli inni zdają sobie sprawę z tego, że jestem nerwowy/-a, czy muszą koniecznie pomyśleć, że jestem niekompetentny/-a?”

Dzięki takiej logicznej analizie nadchodzącej sytuacji możesz stopniowo zastąpić bojaźliwe myśli bardziej realistycznym, pozytywnym spojrzeniem na wydarzenia społeczne, które wyzwalają w Tobie Lęk przed Byciem Ocenianym.

PAMIĘTAJ: DUŻE KROKI SKŁADAJĄ SIĘ Z WIELU MAŁYCH KROCZKÓW.

Krok 2: Naucz się kontrolować swój oddech.

Kiedy się boisz, w Twoim ciele dzieje się wiele rzeczy. Jedną z nich są duszności, powodujące, że Twój oddech staje się szybki i płytki. Taka hiperwentylacja zaburza równowagę w poziomie tlenu i dwutlenku węgla w Twoim ciele – powodując zawroty głowy, uczucie duszenia się, podwyższa tętno i napięcie mięśniowe.

Oto, co możesz zrobić:

 • Znajdź wygodną pozycję, siedząc z wyprostowanym kręgosłupem i rozluźnionymi ramionami.
 • Weź kilka głębokich wdechów przez nos.
 • Następnie – weź głęboki wdech, licząc do 4 – wstrzymaj, licząc do 4.
 • Zrób powolny wydech, licząc do 4.
 • Kontynuuj takie oddychanie przez nos dopóki nie poczujesz, że się uspokajasz.

Krok 3: Staw czoła swoim lękom.

Teraz, kiedy już wiesz, jak zamienić negatywne myśli na bardziej realistyczne i kiedy wiesz, jak kontrolować swój oddech – czas, by zmierzyć się ze swoimi lękami.

Przestań unikać sytuacji społecznych.

Pamiętaj: Unikanie powoduje jeszcze więcej problemów.

Na przykład, kiedy boisz się poznawania nowych ludzi, możesz zacząć od towarzyszenia znajomemu na jakiejś imprezie. Kiedy poczujesz się pewniej w tym kroku, możesz przedstawić się jednej nowej osobie. Potem kolejnej i tak dalej.

Ważne: nie próbuj zmierzyć się od razu z największymi lękami. Zbyt szybkie działania w tym kierunku mogą się skończyć wzmocnieniem Twoich lęków. Rób to krok za krokiem.

Krok 4: Zapisz się na zajęcia/warsztaty, które uczą pewności siebie, wystąpień publicznych lub pomagają budować asertywność i rozwijać umiejętności komunikacyjne.

Możesz też zaangażować się w wolontariat: znajdź małą grupę podobnie myślących ludzi i uczestnicząc w ich działalności – skupiaj się na zadaniach, a nie na ocenianiu, jak Ci to idzie.

 Krok 5: Dostosuj/zmień swój styl życia.

Zrezygnuj z kofeiny lub ogranicz ją. Kawa, czarna herbata, napoje gazowane z zawartością kofeiny, napoje energetyczne i czekolada działają jak stymulanty, powodujące wzrost symptomów lęku. Pij alkohol z umiarkowaniem, rzuć lub ogranicz palenie papierosów. Zarówno alkohol jak i nikotyna zwiększają ryzyko ataków lęku.

Zmiana to tak naprawdę kwestia wyboru, nic więcej.

Krok 6: Poszukaj w Sercu Własnej Prawdy, by stać się najlepszą osobą, jaką możesz być – na swoich własnych, i niczyich innych, warunkach. Napełni Cię to szczęściem, a Twoje życie stanie się Wymarzonym Życiem.

Tak, w pełni na to zasługujesz. Tego właśnie jesteś wart/-a, niczego mniej.

 NIGDY NIE REZYGNUJ Z SIEBIE. PRÓBUJ – AŻ W KOŃCU SIĘ UDA.

PAMIĘTAJ TEŻ: NASZA PODŚWIADOMOŚĆ – to 90% wszystkich naszych reakcji, przekonań i działańJest odpowiedzialna za nasze przekonania, wartości, zwyczaje, emocje, mechanizmy obronne itp. – i dlatego możemy się znajdować w sytuacjach dla nas szkodliwych lub niekorzystnych. Możesz przeprogramować swoją podświadomość i pozbyć się negatywnych wzorców nie pozwalających Ci żyć Takim Życiem, Jakiego Chcesz.

W mojej książce “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia” podaję czytelnikom gotowy program do zmiany sposobu myślenia – krok po kroku.

Nagrałam też kilka płyt CD, które wprowadzają słuchających w głęboki stan relaksu, podczas gdy ja prowadzę słuchaczy przez proces przeprogramowania swej podświadomości.

I właśnie takie, lub podobne narzędzia do przeprogramowania świadomości są bardzo skuteczne, a na rynku można poszukać czegoś, co najlepiej nam będzie odpowiadać.

Przydatne afirmacje na ten tydzień:

 1. „Decyduję, aby przeżywać życie świadomie, bez automatycznych reakcji, bez obawiania się lub odrzucania tego, co postrzegam jako ‘gorzkie, nieprzyjemne lub niepotrzebne’. Jestem szczęśliwszy/a i rozwijam się szybciej, podczas gdy świadomie wybieram jak zareagować na każde doświadczenie.”
 1. „To ja jestem odpowiedzialny/a za własne szczęście, nikt inny. Po co słuchać opinii tych, którzy narzekają, krytykują, wyśmiewają się z innych lub plotkują? Czyżby naprawdę byli najlepszymi doradcami w sprawach mojego szczęścia, radości i mądrości życiowej? Słucham własnego Serca i obserwuję bogactwo natury, ucząc się, jak naprawdę cieszyć się pięknym życiem.”

– Fragmenty z książki “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, Johanny Kern.

 

I przede wszystkim:

Rozluźnij się. Wszystko jest dobrze. Wszystko jest dokładnie tak, jak ma być 🙂

"Mistrz i Zielonooka Nadzieja" - panorama książki

 

OTRZYMASZ DARMOWY PREZENT!

KIEDY ZAPISZESZ SIĘ NA NEWSLETTER JOHANNY KERN:

Wprowadzenie oraz Rozdział Pierwszy książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja” – nagranie audio autorki!

To najdłuższy rozdział w całej książce, składający się z kilku części.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER TUTAJ:  http://johannakern.pl/newsletter/

 

 

 

 


ZOBACZ TAKŻE:

365-pl-on-white-perspectiveNN_BookCover FRONT

Okladka-Front_1200_new2SSN_PRZODCDBookletOutsideTemplate

Johanna Kern twoje piękne ciałoCDBookletOutsideTemplate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 KANAŁ JOHANNY
KERN NA YOUTUBIE:

WIELE CIEKAWYCH RZECZY DO OBEJRZENIA. Zajrzyj tam i obejrzyj 2 min. zwiastun, który wita odwiedzających.

SUBSKRYBUJ, ŻEBY BYĆ NA BIEŻĄCO (kliknij na obrazek):

JK PL YOUTUBE 2

W tej serii mówimy o 10 podstawowych rodzajach lęku/przeszkodach uniemożliwiających nam piękne, spełnione i szczęśliwe życie – oraz o tym, jak sobie z nimi radzić (kliknij na tytuł):

zobacz inne wpisy