Wybierz Temat
Jak Pokonać 10 Podstawowych Lęków w Życiu
Blog

Lęk przed Byciem Ocenianym jest częstym zjawiskiem pojawiającym się w wielu rodzinach.

Jednak nikt nie wie na pewno, dlaczego niektórzy są bardziej podatni na jego wpływ niż inni.

Miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu tego druzgocącego lęku, a w Stanach Zjednoczonych niedawne badania epidemiologiczne oszacowały, że jest to trzeci największy pod względem ilości osób na niego cierpiących lęk w całym kraju.

Ludzie z takim lękiem mogą niechętnie wykonywać zwykłe czynności w obecności innych. Dla niektórych Lęk przed Byciem Ocenianym stanowi problem tylko w pewnych sytuacjach, dla innych – w prawie każdej sytuacji.

Ludzie cierpiący na Lęk przed Byciem Ocenianym wiedzą, że jest on irracjonalny i że nie ma sensu mu się poddawać, ale nie potrafią oprzeć się bojaźliwym myślom i uczuciom.

Oto niektóre z symptomów, których mogliśmy wielokrotnie doświadczyć, jeżeli występuje u nas Lęk przed Byciem Ocenianym:

Zbytnia nieśmiałość i lęk w sytuacjach społecznych

Zamartwianie się na wiele dni, tygodni, a czasem nawet miesięcy przed nadchodzącym wydarzeniem społecznym

Lęk przed byciem oglądanym i ocenianym przez innych, nawet przez osoby, których nie znasz

Lęk przed tym, że się ośmieszysz lub poniżysz

Lęk przed tym, że inni zauważą, że jesteś zdenerwowany/-a

Wypieki/czerwienienie się

Duszności

Mdłości, ból brzucha

Trzęsące się ręce (także głos)

Przyspieszone tętno/bicie serca

Pocenie się, uderzenia gorąca

Zawroty głowy lub omdlenia 

 

  • Unikanie sytuacji społecznych i ograniczanie swojej działalności

  • Bycie cichym i ukrywanie się w cieniu, żeby uniknąć uwagi i zakłopotania

  • Potrzeba, żeby zawsze, gdziekolwiek idziesz, przyprowadzić kogoś ze sobą

  • Picie/palenie przed lub w trakcie sytuacji społecznych, aby się uspokoić.

Kiedy się to wszystko zaczęło?

Pierwsze objawy socjofobii zazwyczaj mają swój początek w młodości. Może to być związane z faktem, że wszyscy mamy głęboką potrzebę bycia akceptowanym, docenianym przez nasze środowisko, a w wieku dorastania wielu z nas doświadczyło odrzucenia lub wyśmiewania przez innych nastolatków.

Jako gatunek ludzki jesteśmy biologicznie zaprogramowani na życie w grupach, społecznościach, by przetrwać. Dlatego też bycie odrzuconym przez naszą społeczność powoduje powstanie w naszej podświadomości uczucia ogromnego zagrożenia co do naszego przetrwania. Może to powodować powstanie głębokiego Lęku przed Byciem Ocenianym, który przeszkadza w chodzeniu do szkoły, pracy lub wykonywaniu codziennych czynności.

Kiedy poddajesz się Lękowi przed Byciem Ocenianym, podświadomie (lub świadomie) chcesz spełnić oczekiwania swoich rodziców, małżonka, środowiska lub społeczeństwa – Twoje życie jest napędzane potrzebą akceptacji.

Często w takich sytuacjach zaniedbujesz swoją własną prawdę i uciszasz głos Serca. Wypełniasz swoją głowę pragnieniami Umysłu/Ego. I wcześniej czy później zabrniesz w ślepą uliczkę: z niewykorzystanym potencjałem, przytłaczającym stresem i niespełnionym życiem.

Możesz zacząć kwestionować swoje negatywne myśli – albo za pomocą terapii albo we własnym zakresie.

Tak, da się to zrobić. Skoro inni mogli to zrobić, Ty też to potrafisz.

Krok 1: Zidentyfikuj automatyczne negatywne myśli, które pojawiają się, gdy boisz się sytuacji społecznych.

Możesz np. martwić się nadchodzącą prezentacją w pracy i myśleć, że możesz się wydać innym niekompetentny/-a, lub że to Ci to w ogóle nie wyjdzie.

Zadaj sobie następujące pytania:

„Czy jestem pewny/-a, że wszystko będzie do kitu?”

„Nawet jeżeli inni zdają sobie sprawę z tego, że jestem nerwowy/-a, czy to koniecznie musi znaczyć, że jestem niekompetentny/-a?”

Dzięki takiej logicznej analizie nadchodzącej sytuacji możesz stopniowo zastąpić bojaźliwe myśli bardziej realistycznym, pozytywnym spojrzeniem na wydarzenia społeczne, które wyzwalają w Tobie Lęk przed Byciem Ocenianym.

PAMIĘTAJ: DUŻE KROKI SKŁADAJĄ SIĘ Z WIELU MAŁYCH KROCZKÓW.

Krok 2: Naucz się kontrolować swój oddech.

Kiedy się boisz, w Twoim ciele dzieje się wiele rzeczy. Jedną z nich są duszności, powodujące, że Twój oddech staje się szybki i płytki. Taka hiperwentylacja zaburza równowagę w poziomie tlenu i dwutlenku węgla w Twoim ciele – powodując zawroty głowy, uczucie duszenia się, podwyższa tętno i napięcie mięśniowe.

Znajdź wygodną pozycję, siedząc z wyprostowanym kręgosłupem i rozluźnionymi ramionami.

Weź kilka głębokich wdechów przez nos.

Następnie – weź głęboki wdech, licząc do 4 – wstrzymaj, licząc do 4.

Zrób powolny wydech, licząc do 4.

Kontynuuj takie oddychanie przez nos dopóki nie poczujesz, że się uspokajasz.

Krok 3: Staw czoła swoim lękom.

Teraz, kiedy już wiesz, jak zamienić negatywne myśli na bardziej realistyczne i kiedy wiesz, jak kontrolować swój oddech – czas, by zmierzyć się ze swoimi lękami.

Przestań unikać sytuacji społecznych.

 Unikanie powoduje, że powstaje  jeszcze więcej problemów.

Na przykład, kiedy boisz się poznawania nowych ludzi, możesz zacząć od towarzyszenia znajomemu na jakiejś imprezie. Kiedy poczujesz się pewniej w tym kroku, możesz przedstawić się jednej nowej osobie. Potem kolejnej i tak dalej.

Ważne: nie próbuj zmierzyć się od razu z największymi lękami. Zbyt szybkie działania w tym kierunku mogą się skończyć wzmocnieniem Twoich lęków. Rób to krok za krokiem.

Krok 4: Zapisz się na zajęcia/warsztaty, które uczą pewności siebie, wystąpień publicznych lub pomagają budować asertywność i rozwijać umiejętności komunikacyjne.

Możesz też zaangażować się w wolontariat: znajdź małą grupę podobnie myślących ludzi i uczestnicząc w ich działalności – skupiaj się na zadaniach, a nie na ocenianiu, jak Ci to idzie.

Krok 5: Dostosuj/zmień swój styl życia.

Zrezygnuj z kofeiny lub ogranicz ją. Kawa, czarna herbata, napoje gazowane z zawartością kofeiny, napoje energetyczne i czekolada działają jak stymulanty, powodujące wzrost symptomów lęku. Pij alkohol z umiarkowaniem, rzuć lub ogranicz palenie papierosów. Zarówno alkohol jak i nikotyna zwiększają ryzyko ataków lęku.

Zmiana to tak naprawdę kwestia wyboru, nic innego.

Krok 6: Poszukaj w Sercu Własnej Prawdy, by stać się najlepszą osobą, jaką możesz być – na swoich własnych, i niczyich innych, warunkach. Napełni Cię to szczęściem, a Twoje życie stanie się Wymarzonym Życiem.

W pełni na to zasługujesz. Tego właśnie jesteś wart/-a.

PAMIĘTAJ TEŻ: NASZA PODŚWIADOMOŚĆ – to 90% wszystkich naszych reakcji, przekonań i działań. Jest odpowiedzialna za nasze przekonania, wartości, zwyczaje, emocje, mechanizmy obronne itp. – i dlatego możemy się znajdować w sytuacjach dla nas szkodliwych lub niekorzystnych. Możesz przeprogramować swoją podświadomość i pozbyć się negatywnych wzorców nie pozwalających Ci żyć takim życiem, jakiego chcesz.

Przydatne afirmacje:

  1. „Decyduję, aby przeżywać życie świadomie, bez automatycznych reakcji, bez obawiania się lub odrzucania tego, co postrzegam jako ‘gorzkie, nieprzyjemne lub niepotrzebne’. Jestem szczęśliwszy/a i rozwijam się szybciej, podczas gdy świadomie wybieram jak zareagować na każde doświadczenie.”

  1. „To ja jestem odpowiedzialny/a za własne szczęście, nikt inny. Po co słuchać opinii tych, którzy narzekają, krytykują, wyśmiewają się z innych lub plotkują? Czyżby naprawdę byli najlepszymi doradcami w sprawach mojego szczęścia, radości i mądrości życiowej? Słucham własnego Serca i obserwuję bogactwo natury, ucząc się, jak naprawdę cieszyć się pięknym życiem.”

– Fragmenty z nagrodzonej książki “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, autorstwa Johanny Kern.

O AUTORCE

Johanna Kern, mentorka rozwoju i wielokrotnie nagradzana pisarka („Mistrz i Zielonooka Nadzieja”, „Sekrety Miłości”, „365 (+1)Afirmacji Pięknego Życia”, „Nauki Nadziei” , „Narodziny Duszy", "Transformacja Wewnętrznych Cieni", "Kraina Cieni Legenda", itd.).

Praktykuje i dzieli się Naukami Nadziei pomagając ludziom odnaleźć własną wewnętrzną moc oraz rozwijać się we wszystkich dziedzinach życia.

 Jej historia zyskała międzynarodowy rozgłos i uznanie czytelników w Ameryce Północnej i Europie oraz referencje od trzech światowej klasy ekspertów w dziedzinie psychologii, badań nad snami i hipnozą, psychofizjologii, parapsychologii, psi, rozwoju człowieka, neuro-computing itp. : dr. Stanleya Krippnera, dr. Jerry’ego Solfvina i Briana Van der Horsta.

Książki i nagrania audio Johanny Kern są dostępne na tej stronie, a także na Amazon i w innych dużych sklepach internetowych na całym świecie - w języku (alfabetycznie) angielskim, niemieckim i polskim.

 

Wybierz Temat
Jak Pokonać 10 Podstawowych Lęków w Życiu
Blog

 ODBIERZ DARMOWY PREZENT!

 

Kiedy zapiszesz się na Newsletter Johanny Kern otrzymasz:

Wprowadzenie oraz Rozdział Pierwszy książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja” – nagranie audio autorki!

To najdłuższy rozdział w całej książce, składający się z kilku części.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER TUTAJ:

  http://johannakern.pl/newsletter/

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER: TUTAJ

Dostępne obecnie książki i nagrania audio Johanny Kern oraz kanał na YouTubie:

(Kliknij na obrazki)

Książki Johanny Kern

Książki Johanny Kern

 
Nagrania MP3 na Programowanie Podświadomości

Nagrania MP3 na Programowanie Podświadomości

Kanał Johanny Kern na Youtubie

Kanał Johanny Kern na Youtubie