10 Lis

10 PODSTAWOWYCH LĘKÓW W ŻYCIU: 8. Lęk przed Utratą Wolności

10 Podstawowych Lęków w Życiu:

8. Lęk przed Utratą Wolności

Pomimo, że większość z nas pragnie związku pełnego miłości i spełnienia, są jednak tacy, którzy boją się intymności.

Mamy tendencję do oceniania takich ludzi, jako niedojrzałych lub niechętnych do poświęceń – dlatego, że unikają zobowiązań.

A co jeśli błędnie oceniamy i nie rozumiemy ich lęku przed zobowiązaniami?

Co jeśli prawdziwym lękiem, który nimi kieruje – nie jest lęk przed zobowiązaniami i obietnicami, ale lęk przed utratą?

Ci, którzy unikają zobowiązań i intymności, najprawdopodobniej boją się, że „stracą siebie” lub „utracą swoją wolność”.

Kiedy się do czegoś zobowiązujemy w odniesieniu do innej osoby, kariery, dzieci, a nawet np. najmu, wiążemy się z czymś na pewien okres czasu. Wszyscy wiemy lub słyszeliśmy o ludziach, których całkowicie pochłonęła praca, lub którzy zatracili siebie, będąc w małżeństwie.

Myśl, że można stracić siebie, naturalnie budzi lęk. Nie jest to jednak nieuniknione. Właściwie, aby utrzymać nasze szczęście, będąc w związku – musimy mieć pełną jasność co do tego, kim jesteśmy. Należy wiedzieć, co w naszym przypadku nie podlega negocjacjom i trzymać się swoich prawd.

Nasza wolność jest dla nas bardzo cenna, ale nie można jej mylnie pojmować. Czasem myślimy, że chcielibyśmy żyć w świecie bez granic, podczas gdy tak naprawdę pragniemy poznać jak daleko możemy wyjść poza reguły lub ograniczenia i wiedzieć, że można je naginać. Pełna wolność przychodzi z poczuciem odłączenia i często sprawia, że czujemy się samotni. Nie różnimy się w tej kwestii od nastolatków, którzy testują granice, aby się upewnić, że są kochani i że komuś na nich zależy.

Wszyscy wiemy, że bycie w związku pełnym miłości jest prawdopodobnie najwspanialszym uczuciem, jakiego można doświadczyć. Jednak wielu z nas wycofuje się z długotrwałych związków, a nawet małżeństw, z powodu lęku przed utratą wolności.

Lęk przed zobowiązaniami, niechęć do kontynuacji, wahanie i tym podobne nie utrzymają naszej wolności na dłuższą metę.

Wolność najpiękniej spełnia się w przynależności, a nie poprzez oddzielność.

Wolność to jedność. A jedność może zaistnieć tylko wtedy, gdy dwoje stanie się jednym.

Dobra wiadomość jest taka, że można mieć związek pełny miłości i spełnienia bez utraty własnej wolności.

Oto kilka prostych kroków w kierunku utrzymania naszej wolności w związku pełnym miłości, bliskości i troskliwości:

 Krok 1: Pozwólcie sobie być różni od siebie.

Nie ma na świecie dwojga ludzi, którzy byliby tacy sami. Każdy z nas rodzi się z innymi cechami, które pozwalają nam rozwinąć naszą indywidualną osobowość poprzez proces dorastania. Pamiętajmy zawsze ten fakt, że różnice pomiędzy nami a naszymi partnerami są tak naprawdę najważniejszymi czynnikami w naszym związku przyczyniającymi się do naszego rozwoju. Poza tym, czy to nie radość spędzać czas z kimś, kto nie jest dokładnie taki sam jak my?

Krok 2: Pozwólmy sobie cieszyć się pewną przestrzenią osobistą.

Każde małżeństwo lub długotrwały związek wymaga pewnej przestrzeni, aby mógł się rozwijać i prosperować. Pamiętaj, nie mówimy tu o tworzeniu dystansu pomiędzy Wami. Ale np. ciągłe dzwonienie do partnera, żeby sprawdzić co robi – jest jak trzymanie kogoś pod ścisłą obserwacją. Oboje musicie czuć się wolni, żeby cieszyć się swoim dniem, czy to w pracy czy w domu. A dzielenie się później ze sobą swoimi doświadczeniami i opowiadanie o swoim dniu może stać się bardzo ładnym rytuałem, jaki możecie dla siebie stworzyć.

Krok 3: Pamiętaj, że oboje macie prawo być niedoskonali.

Taka jest prawda – nikt z nas nie jest doskonały 🙂 I chociaż może być trudno zaakceptować tak zwane “złe nawyki” męża czy żony – komunikacja z partnerem na temat wad każdego z Was jest niezbędna. Pozwólcie sobie pośmiać się ze swoich niedoskonałości/przywar. To naprawdę może zdziałać cuda.

Krok 4: Upewnij się, że oboje pragniecie pójść na kompromis i spotkać się pośrodku.

 Oczekiwanie, że tylko Twój partner się zmieni jest nie tylko nieuczciwe, ale i mało realistyczne. Ty także się zmienisz, bez względu na to, czy tego chcesz, czy nie: dlatego, że wszystkie związki sprawiają, że się zmieniamy i rozwijamy. Bardzo ważnym jest, abyście obydwoje potrafili, na pewnym poziomie, pójść na kompromis i zmienić się, na lepsze. Często zdarza się jednak, że pary nieświadomie popełniają błąd, nie robiąc tego. Pamiętaj: wszyscy rozwijamy się, idąc przez życie, a nasze związki dają nam wspaniałe okazje, aby rozwijać się jeszcze bardziej.

Krok 5: Nie pozwól, by Twoje emocjonalne rany i potrzeby sabotowały Twój związek.

Nie możemy oczekiwać od naszych partnerów, że dadzą nam wszystko, czego emocjonalnie potrzebujemy. To nie jest ich rola. Upewnij się, że oboje rozumiecie, że jesteście odpowiedzialni za swoje własne szczęście. Najbardziej udane związki to takie, w których oboje partnerzy potrafią odnaleźć całą miłość, jakiej potrzebują, we własnym wnętrzu – i od środka wypełnieni miłością są wówczas w stanie dzielić się nią ze swymi bliskimi. Oczywiście nie mówimy tutaj o miłości Ego, czy też może dumie – miłość, którą możemy się sami wypełnić – to akceptacja samego siebie, takim jakim jesteśmy, i radość z życia – postrzeganie go jako cenny dar, umożliwiający nam stanie się tym, kim mamy się stać.

Kiedy wypełnia nas radość życia, kiedy jesteśmy w stanie zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, i cieszyć się swoim rozwojem – nie mamy neurotycznej potrzeby, by czuć się dobrze tylko wtedy, gdy jesteśmy kochani. Zamiast tego, mamy zdrową i piękną potrzebę, aby DZIELIĆ SIĘ miłością, która nas wypełnia.

 I to jest najlepsze miejsce, w którym można się znaleźć, by stworzyć prawdziwy związek wypełniony miłością, pełen prawdziwej bliskości i troskliwości.

Krok 6: Ciesz się swoją Wolnością Kochania.

 Celebruj swojego partnera i celebruj Waszą miłość. Kiedy już znajdziemy swojego wymarzonego partnera – zdarza się, że przechodzimy do tzw. „porządku dziennego”, traktując naszą miłość oraz związek jak zwykłą codzienność. Duży błąd? Ogromny. Nie ma przecież żadnych zasad co do tego, jak często chcemy czy potrzebujemy mówić „Kocham Cię”, jak często chcemy się wzajemnie zaskakiwać pełnymi miłości gestami i innymi wyrazami naszej miłości. Miłość w związku to nie tylko uczucie. Jest to – przede wszystkim – nasz styl życia, sposób, w jaki chcemy się cieszyć i szanować osobę, którą kochamy. Docenianie, troszczenie się i okazywanie miłości naszemu partnerowi wskazuje na to, na ile sami doceniamy, troszczymy się i kochamy własne życie.

 Dzielenie się miłością, która nas wypełnia, i celebrowanie jej, a nie wyłącznie wyrażanie lub odbieranie emocji, to podstawa prawdziwego związku przepełnionego miłością.

PAMIĘTAJ TEŻ: NASZA PODŚWIADOMOŚĆ – to 90% wszystkich naszych reakcji, przekonań i działańJest odpowiedzialna za nasze przekonania, wartości, zwyczaje, emocje, mechanizmy obronne itp. – i dlatego możemy się znajdować w sytuacjach dla nas szkodliwych lub niekorzystnych. Możesz przeprogramować swoją podświadomość i pozbyć się negatywnych wzorców nie pozwalających Ci żyć Takim Życiem, Jakiego Chcesz.

W mojej książce “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia” podaję czytelnikom gotowy program do zmiany sposobu myślenia – krok po kroku.

Nagrałam też kilka płyt CD, które wprowadzają słuchających w głęboki stan relaksu, podczas gdy ja prowadzę słuchaczy przez proces przeprogramowania swej podświadomości.

I właśnie takie, lub podobne narzędzia do przeprogramowania świadomości są bardzo skuteczne, a na rynku można poszukać czegoś, co najlepiej nam będzie odpowiadać.

Przydatne afirmacje na ten tydzień:

  1. „Cała mądrość, jakiej mi potrzeba, znajduje się we mnie. Całą moc, jakiej potrzebuję, mogę odnaleźć w sobie. Całą miłość, jakiej mi trzeba, mogę znaleźć we własnym Sercu. Dziękuję sobie za to, że jestem tym, kim jestem. Akceptuję swoją mądrość, moc i miłość, jaką odczuwam do życia, siebie samego/samej, wszystkich i wszystkiego, co jest mi drogie.”
  1. Nowe poczucie wolności wypełnia mi Serce i Umysł. Mogę uczynić wszystko, co zechcę i stać się tym, kimkolwiek pragnę być. Nie ma ograniczeń tego, jak daleko może sięgać mój Umysł, tak samo jak nie ma granic dla zasięgu mego Serca. W pełni akceptuję swą wspaniałość i raduję się lekkością własnej egzystencji.” – Fragmenty z książki “365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, Johanny Kern.

I przede wszystkim:

Rozluźnij się. Wszystko jest dobrze. Wszystko jest dokładnie tak, jak ma być 🙂

"Mistrz i Zielonooka Nadzieja" - panorama książki

 

OTRZYMASZ DARMOWY PREZENT!

KIEDY ZAPISZESZ SIĘ NA NEWSLETTER JOHANNY KERN:

Wprowadzenie oraz Rozdział Pierwszy książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja” – nagranie audio autorki!

To najdłuższy rozdział w całej książce, składający się z kilku części.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER TUTAJ:  http://johannakern.pl/newsletter/

 

 

 

 


ZOBACZ TAKŻE:

365-pl-on-white-perspectiveNN_BookCover FRONT

Okladka-Front_1200_new2SSN_PRZODCDBookletOutsideTemplate

Johanna Kern twoje piękne ciałoCDBookletOutsideTemplate

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 KANAŁ JOHANNY
KERN NA YOUTUBIE:

WIELE CIEKAWYCH RZECZY DO OBEJRZENIA. Zajrzyj tam i obejrzyj 2 min. zwiastun, który wita odwiedzających.

SUBSKRYBUJ, ŻEBY BYĆ NA BIEŻĄCO (kliknij na obrazek):

JK PL YOUTUBE 2

W tej serii mówimy o 10 podstawowych rodzajach lęku/przeszkodach uniemożliwiających nam piękne, spełnione i szczęśliwe życie – oraz o tym, jak sobie z nimi radzić (kliknij na tytuł):

 

zobacz inne wpisy