Związki romantyczne i rodzina
Blog
Nowości w Mediach

Artykuł Johanny Kern pt. „7 Duchów naszej przeszłości, które psują nasz związek” został wyróżniony w lutowym wydaniu (2019) amerykańskiego magazynu „OMTimes”.

Magazyn „OMTimes” jest jednym z wiodących w Ameryce, dostarczając pozytywnych treści na temat zdrowia, rozwoju personalnego i duchowego, posiadając miliony czytelników w każdym kraju anglojęzycznym, oraz dodatkowo w jęz. hiszpańskim i portugalskim.

Pod obrazkiem pod spodem znajduje się tłumaczenie tego artykułu:

 

Czy pozwalamy Duchom Naszej Przeszłości niszczyć nasze szczęście?

7 Duchów naszej przeszłości, które niszczą nasz związek

Artykuł Johanny Kern

Nieproszeni goście, którzy sieją zamęt. Jeśli się z nimi nie rozprawimy, skończymy tam, gdzie chcą, żebyśmy się znaleźli.

Wszyscy pragniemy szczęścia w życiu. Na tej planecie nie ma nikogo, kto by nam powiedział, że chce być nieszczęśliwy.

Do odnalezienia szczęścia w życiu potrzebne są dwie rzeczy. Z jednej strony, wymaga to od nas pozbycia się bagażu naszych oczekiwań oraz docenienia i zaufania życiu jako tej wspaniałej podróży, odbywanej po to, by stać się tym, kim mamy się stać. Z drugiej jednak strony, musimy dołożyć starań, aby dotrzeć do tego miejsca, w którym możemy w pełni być tą osobą, którą mamy być.

Szczęśliwy związek, oparty na prawdziwej Miłości, bazuje na tych samych zasadach. Szczęście w związku utrzymuje się dzięki naszej umiejętności odpuszczania, przy równoczesnej chęci dążenia do tego, by związek rozkwitał.

Chcemy, aby nasz związek był prawdziwie cudowną ucztą emocji, zmysłów i wrażeń, podczas której oboje możemy się cieszyć wspólnie spędzanym czasem i świętować to, co mamy: Miłość.

Ale co, jeśli ta uczta, którą z utęsknieniem sobie planowaliśmy, nagle zostaje przerwana przez nieproszonych gości, którzy rozsiadają się przy naszym pięknie zastawionym stole i mają ukryty w zanadrzu swój własny niszczycielski plan?

Wizyta Duchów naszej przeszłości.

To one potrafią popsuć związek. Wkradają się do naszego życia, podobnie jak nieproszeni goście wkradają się na prywatne imprezy lub wesela. I podobnie jak oni – mogą wywodzić się zarówno z kręgów znajomych gospodarza czy pana młodego, jak i gospodyni czy panny młodej. Często pochodzą z obu stron.  

Lęk przed zmianami

Lek przed byciem zranionym emocjonalnie

Lęk przed byciem odrzuconym

Lęk przed utratą własnej wolności

Lęk przed byciem nieudacznym

Lęk przed byciem osamotnionym

Lęk przed porażką

Każda emocjonalna rana, której nabawiliśmy się w przeszłości, staje się naszą słabością, ukrytą w naszej podświadomości jak zmiecione pospiesznie pod dywan okruchy. Każda taka rana staje się bazą do rozwijania się u nas podświadomego „Cienia”, który chroni nasze słabe punkty, można by rzec: „własnym ciałem”. Taki Cień staje się jednocześnie bezwzględny. Jest jak złoczyńca, którego czarny charakter czyni go bezpardonowym w działaniu. Kontroluje nasze reakcje: myślenie, uczucia i zachowania. A im więcej mamy nieuleczonej traumy z przeszłości, tym więcej Cieni skrywa się w naszej podświadomości. Szwajcarski psychoanalityk Carl Gustav Jung był jednym z pierwszych, którzy mówili o ciemniej energii jako budulcu dla naszych Cieni, czyli wszystkiego, co odrzucamy w sobie i innych.

Nasze podświadome Cienie przejmują kontrolę nad nami po to, aby uchronić nas od wszelkich możliwych szkód.

Niezależnie od tego, czy rzeczywiście istnieje jakieś prawdziwe niebezpieczeństwo, czy tylko wyobrażamy sobie, że jesteśmy w jakiś sposób zagrożeni, nasze Cienie „wychodzą” i działają w naszym imieniu. Dzieje się to tak, jakby ktoś nacisnął jakiś guzik: zaczynamy zachowywać się w sposób defensywny, jak roboty na automatycznym pilocie. Jednym słowem: sabotujemy nasze związki, nasze szczęście, nasze prawo do sukcesu, dostatku/obfitości oraz nasze prawo do kochania kogoś i bycia kochanym.

Kiedy zaczynamy związek oparty na prawdziwej Miłości, zgadzamy się wspólnie przyjąć odpowiedzialność za pielęgnowanie i dzielenie energii naszej Miłości. Kiedy pojawiają się problemy, nie możemy po prostu wskazać palcem i powiedzieć: „To wszystko twoja wina”, lub „Przecież wiesz, że jestem porypany/-a. Nie mogę nic na to poradzić.”

Ponieważ tak naprawdę możemy coś na to poradzić.

Zawsze możemy coś z tym zrobić, jeśli tylko rzeczywiście tego chcemy.

Duchy naszej Przeszłości poinformują nas o swojej obecności, prędzej czy później. Właściwie każdy z nas dobrze zna swoje Cienie. Wiemy przecież, jak możemy zareagować; wiemy, co zrobiliśmy i co możemy zrobić. Nie udawajmy więc, że jesteśmy zaskoczeni istnieniem naszych Cieni, kiedy rozbijają nasz związek. I bądźmy świadomi tego, że osoba, którą kochamy, także ma swoje własne Cienie.

Nie oznacza to wcale, że musimy uciekać od Miłości lub szansy na udany związek, kiedy jeszcze nie jesteśmy emocjonalnie uleczeni. Nie odrzucajmy też możliwości kochania i bycia z kimś, kto posiada bardzo głębokie, bolesne rany emocjonalne. Naturalnie, że zawsze jest lepiej rozprawić się z naszym własnym „bałaganem pod dywanem”, zanim spowoduje on, że nasz związek się potknie o to zwalisko i upadnie. Ale – sama obecność takiego bałaganu (tej drugiej osoby lub naszego własnego) nie jest czymś, czego nie można przezwyciężyć. Chyba że faktycznie jest.

Kiedy decydujemy się kochać siebie nawzajem i wzrastać razem, naturalnie podejmujemy ryzyko stawiania czoła naszej ludzkiej naturze.

Niezależnie od tego, czy to my czy nasz partner musi podjąć się wysiłku uzdrowienia swoich bolesnych ran – musimy być jednakowo cierpliwi, pomocni i na tyle mądrzy, aby wiedzieć, że proces gojenia zajmuje pewien czas.

Jest to najważniejsza rzecz do zapamiętania, gdy Duchy naszej Przeszłości zaczynają budować między nami bariery i ustawiać nas po swojemu. Nie dajmy się im. Nie pozwalajmy sobie dać się zaślepić ich bólem/gniewem tak, abyśmy nie stracili z pola widzenia światła naszej Miłości.

Powyższy artykuł opiera się na fragmencie książki Johanny Kern „Sekrety Miłości dla Każdego: Wszystko, co warto wiedzieć, żeby mieć niesamowity związek”.

W TEJ KSIĄŻCE, OPRÓCZ INNYCH WSKAZÓWEK, ZNAJDZIESZ KROKI DO POKONANIA KAŻDEGO Z CIENI – DUCHÓW NASZEJ PRZESZŁOŚCI (W ROZDZIALE 8).

Link do artykułu w oryginalnej wersji angielskojęzycznej: PDF ze stron z magazynu

ORAZ  TUTAJ ONLINE

KSIĄŻKA OTRZYMAŁA NAGRODĘ na Międzynarodowym Festiwalu Książek w Los Angeles, Marzec 2018, w kategorii Poradniki.

Niezależnie od tego,  czy dopiero szukasz prawdziwej Miłości, czy też pragniesz ulepszyć lub naprawić związek, w którym już się znajdujesz – Sekrety zawarte w tej książce pomogą Ci cieszyć się szczęśliwym, pełnym Miłości związkiem, takim,  jakiego chcesz i na jaki w pełni zasługujesz.

Przeczytaj darmowe fragmenty, obejrzyj zwiastun i zamów książkę: TUTAJ

Ta książka jest dla każdego: bez względu na płeć, wiek, czy orientację, konserwatywne lub nowoczesne podejście do miłości i zmysłowej intymności.

 

 

Związki romantyczne i rodzina
Blog
Nowości w Mediach