„E” jak Emocje
– Ewolucja
– Efektywność
– Entuzjazm
Jesteśmy. Przetrwaliśmy i przeszliśmy ewolucję. Odziedziczyliśmy pewne cechy po naszych przodkach i rozwinęliśmy w sobie nowe cechy: fizyczne, intelektualne, duchowe i emocjonalne.
Ewoluowaliśmy, by doświadczać więcej tego, kim jesteśmy, oraz by dalej stawać się bardziej tym, kim jesteśmy.
Nasza percepcja tego, kim jesteśmy, wpływa na sposób, w jaki reagujemy na różne sytuacje życiowe i jak czujemy się na poziomie emocjonalnym. Jednak bez względu na to, jak pewni siebie, doświadczeni czy mądrzy byśmy nie byli, możemy, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, nagle poczuć, że dane okoliczności nas przerastają, a nawet może nas sparaliżować strach. Czasem stwierdzamy w takiej sytuacji, że nie możemy jasno myśleć.
Dzieje się tak z powodu naszych naturalnych biologicznych uwarunkowań, zakorzenionych w instynktownych zachowaniach naszych przodków w niebezpiecznych sytuacjach – takich jak spotkanie lwa czy niedźwiedzia na swojej drodze i konieczność jakiegoś działania, które pozwoli przetrwać. Musieli oni wtedy bardzo szybko uciekać, lub wspinać się na wysokie drzewo, albo znieruchomieć i udawać, że już są martwi.
Odziedziczyliśmy po naszych przodkach tzw. „reakcję walki, ucieczki, zastygnięcia lub poddania się”. Była ona potrzebna w naszej Ewolucji jako gatunku ludzkiego, gdyż była niezbędna do naszego przetrwania.
Nie ma jednak potrzeby poddawać się długotrwałemu stresowi, kiedy po prostu doświadczamy trudnych sytuacji życiowych. Większość Emocji da się monitorować i modulować.
Nie musimy „uciekać, zastygać lub poddawać się”, gdy życie staje się trudne. Nasze przetrwanie nie zależy już tylko od tego.
Nasze Emocje mogą stać się naszym wyborem.
Mogą być mądre, dojrzałe i pomocne. Zdrowe, dojrzałe Emocje mogą prowadzić Cię w sytuacjach, które są niejasne dla Twojego logicznego Umysłu. Niektórzy nazywają to „intuicją”, a inni opisują jako „posiadanie dobrego nosa do czegoś” – np. w biznesie. Jeszcze inni nazywają to „inteligencją emocjonalną”.
Nie musimy „uciekać, zastygać czy też poddawać się”, kiedy życie staje się trudne. Nasze przetrwanie nie zależy już tylko od tego.
To, co musimy zrobić, aby dalej ewoluować i przetrwać, to nauczyć się, jak umiejętnie odnaleźć się w sytuacjach, w których stajemy w obliczu przerastających nas faktów, zadań czy stresu życia codziennego.
To, czy dane doświadczenie ma gorzki czy słodki smak, zależy od nas: gorzki i słodki to tylko dwie strony tej samej monety zwanej życiową podróżą. Jak wiemy, to my definiujemy nasze doświadczenia i to my decydujemy, czy nam się one podobają czy nie.
Większość Emocji da się monitorować i modulować.
Nasze Emocje można porównać do chmur na niebie. Przepływają, kotłują się, lub spokojnie płyną. A my, możemy identyfikować się z chmurami (Emocjami), będąc zależnymi od ich stanu – albo możemy identyfikować się z niebem, po którym przepływają te chmury, lecz nic go nie zakłóca. Można przecież znaleźć się czasem w emocjonalnym dołku, a jednak nie cierpieć z tego powodu, wiedząc, że przecież można sobie poradzić z Emocjami, i że one przecież miną.
Kiedy zdystansujemy się do naszych Emocji, zdamy sobie sprawę, że możemy interpretować nasze doświadczenia na różne sposoby. Możemy doceniać wszystko, co przeżywamy, lub możemy dokonywać selektywnych wyborów uwielbiając/lubiąc lub nie cierpiąc tego, co nam się przytrafia.
Następnym razem, gdy poczujesz się przytłoczony/-a emocjonalnie, zrób sobie przerwę.
Przestań robić cokolwiek wtedy robisz. Wycofaj się, usuń się choć na chwilę z tego miejsca czy pomieszczenia, w którym tego doświadczasz i przypomnij sobie, że nie atakuje Cię lew lub niedźwiedź, tylko że po prostu znajdujesz się w stresującej sytuacji, która nie musi przejąć nad Tobą kontroli. Zamknij oczy i weź 10 głębokich oddechów. Tak, to naprawdę działa. Wiesz dlaczego? Bo kiedy głęboko i równomiernie oddychamy, zwiększa to dopływ tlenu do naszego mózgu i stymuluje przywspółczulny układ nerwowy – sprawiając, że zaczynamy się uspokajać.
Jeśli mamy dużo stresu w swoim życiu, zaleca się, aby ćwiczyć codziennie przez 20 do 30 minut głębokie oddychanie – z dołu brzucha. Można się tego łatwo nauczyć, a tego rodzaju oddychanie sprawia, że będąc w pełnym kontakcie z naszym własnym ciałem, odwracamy swoją uwagę od zmartwień, co naturalnie uspokaja nasz umysł.
Nasza Efektywność nie zależy już więcej od „reakcji walki, ucieczki, zastygnięcia lub poddania się”.
Nasza Efektywność zależy od tego, jak dobrze radzimy sobie z życiowym stresem.
W Ewolucji nie chodzi tylko o przetrwanie. W Ewolucji chodzi głównie o rozkwit. A rozkwit w życiu wiąże się z entuzjazmem do życia.
Kiedy wypełnia nas entuzjazm do życia, jesteśmy radośni i szczęśliwi. Musimy pamiętać, że można zachować poczucie szczęścia, pomimo różnych nieprzyjemnych sytuacji. A to dlatego, że szczęście nie jest uczuciem podekscytowania/uciechy jakiego doznajemy w radosnych lub przyjemnych momentach. Szczęście to stan umysłu, który sprawia, że zawsze czujemy się komfortowo we własnej skórze, doceniając to, czego doświadczamy, a tym samym ciesząc się życiem bez względu na okoliczności.
Nasze własne postrzeganie świata i samych siebie ma największy wpływ na to, jak czujemy się w życiu. Różnica pomiędzy świadomym i nieświadomym przeżywaniem życia jest ogromna: kiedy żyjemy świadomie, zachowujemy zdrowy dystans do każdego doświadczenia – bez reagowania na sytuacje jak roboty na automatycznym pilocie. Nie staramy się za wszelką cenę unikać tego, co postrzegamy jako „gorzkie lub nieprzyjemne”. Jesteśmy wtedy w stanie osiągnąć naturalny stan szczęścia i odczuwamy naszą wrodzoną radości życia. Jesteśmy w stanie rozwijać się szybciej, jednocześnie dokonując świadomych wyborów, w JAKI sposób reagujemy na każde doświadczenie.
Zacznij od usunięcia z Umysłu starych zaprogramowań, uwarunkowań z przeszłości, które już Ci teraz nie służą.
Zajrzyj w głąb własnego Serca i przenieś jego wizję do swojego Umysłu.
* W Naukach Nadziei używamy słowa „Serce” w celu określenia esencji tego, kim jesteśmy, naszej „prawdziwej istoty wewnętrznej”. Tej części nas, gdzie nasza piękna Własna Prawda pozbawiona jest jakichkolwiek uwarunkowań i lęków.
– Nakaż Umysłowi słuchać uważnie głosu Serca. Zamknij oczy i wyobraź sobie swoje życie zgodne z wizją Twojego serca. Delektuj się przez chwilę tym uczuciem.
Tak właśnie odczuwamy prawdziwy entuzjazm do życia. Tak właśnie będziesz się zawsze czuć, kiedy to, co myślisz lub robisz, będzie zgodne z Prawdą Twojego Serca.
Można poczuć się w życiu naprawdę wspaniale. Kiedy już raz poznamy to uczucie, wiemy jak je w sobie wywołać lub odnaleźć.
Twoja inteligencja emocjonalna poprowadzi Cię w kierunku spełnienia, szczęścia i sukcesu.
Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym potrzebna jest inteligencja emocjonalna do odniesienia prawdziwego sukcesu (zobacz „Fałszywy Sukces kontra Prawdziwy Sukces”)
Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym trzeba dostroić się do swojej wrodzonej radości życia, by utrzymać szczęście i entuzjazm do tego, kim się jest i czego się doświadcza.
Istnieją narzędzia, które mogą Ci pomóc to osiągnąć. Możesz znaleźć książki i nagrania, które odpowiadają Twoim preferencjom i potrzebom.
Przydatna Afirmacja:
„Moje Emocje pomagają mi zrozumieć moje potrzeby. Uznaję swój gniew, wykorzystując jego siłę do pozytywnych zmian zarówno w sobie, jak i w życiu. Szanuję mój smutek, pozwalając mu pokazać mi, jak bardzo tęsknię za szczęściem. Moja radość prowadzi mnie w stronę tego, co najbardziej cenię i czego pragnę.”- fragment z nagrodzonej książki „365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia”, autorstwa Johanny Kern.
O AUTORCE
Johanna Kern, mentorka rozwoju i wielokrotnie nagradzana pisarka („Mistrz i Zielonooka Nadzieja”, „Sekrety Miłości”, „365 (+1)Afirmacji Pięknego Życia”, „Nauki Nadziei” , „Narodziny Duszy", "Transformacja Wewnętrznych Cieni", "Kraina Cieni Legenda", itd.).
Praktykuje i dzieli się Naukami Nadziei pomagając ludziom odnaleźć własną wewnętrzną moc oraz rozwijać się we wszystkich dziedzinach życia.
Jej historia zyskała międzynarodowy rozgłos i uznanie czytelników w Ameryce Północnej i Europie oraz referencje od trzech światowej klasy ekspertów w dziedzinie psychologii, badań nad snami i hipnozą, psychofizjologii, parapsychologii, psi, rozwoju człowieka, neuro-computing itp. : dr. Stanleya Krippnera, dr. Jerry’ego Solfvina i Briana Van der Horsta.
Książki i nagrania audio Johanny Kern są dostępne na tej stronie, a także na Amazon i w innych dużych sklepach internetowych na całym świecie - w języku (alfabetycznie) angielskim, niemieckim i polskim.
ODBIERZ DARMOWY PREZENT!