Artykuł Johanny Kern pt. „Mądre emocje kontra ślepe emocje” został wyróżniony w noworocznym wydaniu (2019/2020) amerykańskiego magazynu „OMTimes”.
Magazyn „OMTimes” jest jednym z wiodących w Ameryce, dostarczając pozytywnych treści na temat zdrowia, rozwoju personalnego i duchowego, posiadając miliony czytelników w każdym kraju anglojęzycznym, oraz dodatkowo w jęz. hiszpańskim i portugalskim.
Pod spodem znajduje się tłumaczenie tego artykułu:
Mądre emocje kontra ślepe emocje
Johanna Kern
Świadomość emocjonalna – zrozumienie swoich emocji
Świadomość o towarzyszących nam emocjach może uczynić nas szczęśliwszymi i sprawić, że zdecydowanie lepiej będziemy sobie radzić ze wszystkimi problemami i zadaniami, jakie stawia przed nami życie.
Nasze zdrowe i dojrzałe emocje mogą prowadzić nas w sytuacjach, które nie są jasne dla naszych logicznych umysłów. Emocje towarzyszą nam na każdym kroku, ponieważ są naturalną reakcją na sytuacje, z którymi mamy do czynienia. Ostrzegają nas o tym, co się teraz dzieje, co jest ważne, czy zwracamy szczególną uwagę na to, co słyszymy, widzimy i czego doświadczamy.
Świadomość o towarzyszących nam emocjach, świadomość emocjonalna może pomóc nam utrzymać szczęście i przygotować nas do lepszego radzenia sobie ze wszystkimi problemami i wyzwaniami, przed którymi stoimy w życiu.
Subiektywność emocji.
Ta sama rzecz, fakt, zjawisko, słowo, czy obraz wywołują różne emocje i reakcje u innych osób. Wynika to z różnych doświadczeń, jakie nas spotkały, dodatkowo każdy z nas funkcjonuje w innym otoczeniu i środowisku, przez co jest inaczej ukształtowany. Na to jak odbieramy poszczególne rzeczy mają wpływ również nasze aktualne nastroje, jednego dnia możemy zareagować płaczem, a innego zacząć się śmiać w przypadku podobnych zdarzeń.
Więcej informacji na temat naszych emocji może pomóc nam wykorzystać je jako narzędzie – w ten sam sposób, w jaki wykorzystujemy nasze pięć zmysłów i nasze logiczne myślenie do zrozumienia i zdefiniowania naszego doświadczenia.
Warto rozpoznać, co próbują nam powiedzieć i wykorzystać tę wiedzę na naszą korzyść. Nasza inteligencja emocjonalna może stać się jedną z naszych największych zalet.
Świadomość emocjonalna.
Z badań wynika, że osoby z wysokim wskaźnikiem inteligencji emocjonalnej są też najbardziej efektywne, Takie osoby zwykle podejmują trafne decyzje i niezależnie od tego, czy w danej sytuacji mają przewagę czy nie – patrzą na siebie uczciwie, umiejąc określić emocje, które w danym momencie odczuwają. Dobrze przyjmują krytykę i wiedzą, kiedy użyć jej konstruktywnie.
Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że inteligencja emocjonalna jest tak samo ważna dla sukcesu zawodowego, jak umiejętności techniczne i coraz częściej zwraca uwagę na poziom inteligencji emocjonalnej kandydata podczas procesu rekrutacji.
W życiu prywatnym również o wiele łatwiej zaufać komuś, kto rozumie swoje i nasze emocje i nie przysporzy nam niepotrzebnych “huraganów emocjonalnych”, lecz wzbogaci nasz związek swoją życiową mądrością i pięknem romantycznych chwil.
Świadomość emocjonalna zaczyna się, gdy decydujemy się zostać dobrym słuchaczem.
Każdy z nas zna mężczyznę lub kobietę, którzy są dobrym słuchaczem. Bez względu na to, w jakiej jesteśmy sytuacji, zawsze zdają się wiedzieć, co powiedzieć i jak zareagować – abyśmy nie byli zdenerwowani, zaniedbani ani obrażeni. Tacy ludzie nie tylko szanują, ale także troszczą się o innych. Zawsze wiedzą, jak inspirować i dawać nam dawkę nadziei i optymizmu. Doskonale radzą sobie ze swoimi emocjami, nie pozwalając im przejąć kontroli.
Mądre emocje kontra ślepe emocje.
Bez względu na to, jak pewni siebie, doświadczeni czy mądrzy byśmy nie byli, możemy, zwłaszcza w sytuacjach stresowych, nagle poczuć, że dane okoliczności nas przerastają, a nawet może nas sparaliżować strach. Czasem stwierdzamy w takiej sytuacji, że nie możemy jasno myśleć.
Dzieje się tak z powodu naszych naturalnych biologicznych uwarunkowań, zakorzenionych w instynktownych zachowaniach naszych przodków w niebezpiecznych sytuacjach – takich jak spotkanie lwa czy niedźwiedzia na swojej drodze i konieczność jakiegoś działania, które pozwoli przetrwać. Musieli oni wtedy bardzo szybko uciekać, lub wspinać się na wysokie drzewo, albo znieruchomieć i udawać, że już są martwi.
Odziedziczyliśmy po naszych przodkach tzw. „reakcję walki, ucieczki, zastygnięcia lub poddania się”. Była ona potrzebna w naszej ewolucji jako gatunku ludzkiego, gdyż była niezbędna do naszego przetrwania.
Nie ma jednak potrzeby poddawać się długotrwałemu stresowi, kiedy po prostu doświadczamy trudnych sytuacji życiowych.
Większość emocji da się monitorować i modulować.
Wszystkie nasze emocje są dobre i konieczne, ponieważ są ważnym źródłem informacji o naszym doświadczeniu. Strach mówi nam o zagrożeniu i motywuje do reakcji. Smutek wyzwala refleksję i pozwala nam się zatrzymać i zaopiekować się sobą. Radość daje nam chęć podejmowania nowych wyzwań.
To, czy jakieś doświadczenie wydaje się gorzkie czy słodkie – zależy od nas: gorzkie i słodkie to tylko dwie strony tej samej monety, zwanej podróżą życiową. Jak wiemy, to my definiujemy nasze doświadczenia i to my decydujemy, czy nam się one podobają czy nie.
Nasze Emocje można porównać do chmur na niebie. Przepływają, kotłują się, lub spokojnie płyną. A my, możemy identyfikować się z chmurami (emocjami), będąc zależnymi od ich stanu – albo możemy identyfikować się z niebem, po którym przepływają te chmury, lecz nic go nie zakłóca. Można przecież znaleźć się czasem w emocjonalnym dołku, a jednak nie cierpieć z tego powodu, wiedząc, że przecież można sobie poradzić z emocjami, i że one przecież miną.
Nasze emocje mogą stać się naszym wyborem. Mogą być mądre, dojrzałe i pomocne. Nasze zdrowe i dojrzałe emocje mogą prowadzić nas w sytuacjach, które nie są jasne dla naszych logicznych umysłów.
Nasze mądre emocje przypominają nam, że w ewolucji nie chodzi tylko o przetrwanie.
W ewolucji chodzi głównie o rozkwit.
A rozkwit w życiu wiąże się z entuzjazmem do życia. Kiedy zaczynamy doceniać mądrość naszych emocji, odkrywamy na nowo nasz entuzjazm do życia.
Link do artykułu w oryginalnej wersji angielskojęzycznej:
PDF ze stron magazynu ORAZ na stronie internetowej magazynu: TUTAJ
O AUTORCE
Johanna Kern, mentorka rozwoju i wielokrotnie nagradzana pisarka („Mistrz i Zielonooka Nadzieja”, „Sekrety Miłości”, „365 (+1)Afirmacji Pięknego Życia”, „Nauki Nadziei” , „Narodziny Duszy", "Transformacja Wewnętrznych Cieni", "Kraina Cieni Legenda", itd.).
Praktykuje i dzieli się Naukami Nadziei pomagając ludziom odnaleźć własną wewnętrzną moc oraz rozwijać się we wszystkich dziedzinach życia.
Jej historia zyskała międzynarodowy rozgłos i uznanie czytelników w Ameryce Północnej i Europie oraz referencje od trzech światowej klasy ekspertów w dziedzinie psychologii, badań nad snami i hipnozą, psychofizjologii, parapsychologii, psi, rozwoju człowieka, neuro-computing itp. : dr. Stanleya Krippnera, dr. Jerry’ego Solfvina i Briana Van der Horsta.
Książki i nagrania audio Johanny Kern są dostępne na tej stronie, a także na Amazon i w innych dużych sklepach internetowych na całym świecie - w języku (alfabetycznie) angielskim, niemieckim i polskim.
ODBIERZ DARMOWY PREZENT!