nigara-johanna-main_slider 

JOHANNA KERN

(pełne nazwisko: Johanna Kern-Wronikowski) – kanadyjska producentka filmowa, reżyser, scenarzystka, kilkakrotnie nagradzana pisarka, przedsiębiorca, mentor, doradca i konsultant.

Johanna Kern urodziła i wychowała się w Polsce, gdzie uczęszczała najpierw do Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, a później została adeptką sztuki teatralnej w Państwowym Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, także w Kielcach. Po opuszczeniu Polski, w 1985 roku, przebywała przez kilka lat w Niemczech Zachodnich, następnie przeprowadziła się do Toronto w Kanadzie, gdzie kontynuowała pracę jako zawodowa aktorka.

Zadebiutowała na kanadyjskich ekranach filmowych w 1990 roku grając Panią Yarulewski w filmie fabularnym reżysera, Deepa Mehta, pt. “Sam & Me” (“Sam i Ja”). W tym samym czasie Johanna Kern prowadziła również własną kompanię teatralną w Toronto, “SMYK”, z repertuarem przeznaczonym dla młodych widzów oraz pracowała jako producent i prezenter radiowy w “Śniadaniowym Radiu Zet” – skierowanym do polsko-kanadyjskich słuchaczy z obszaru Toronto i jego okolic.

W latach 1993–1997, Johanna Kern kontynuowała naukę w Ryerson Polytechnic University w Toronto, gdzie ukończyła z wyróżnieniem dział filmowy, uzyskując stopień „BA with Honors” jako jedna z najlepszych w szkole filmowej. Była również założycielką “Kid Stage”, szkoły aktorskiej dla dzieci i młodzieży od lat 5 do 21, prowadzącej działalność w Mississauga, Ontario. “Kid Stage” przyjmowała w swe progi ponad 100 uczniów w każdym semestrze, wystawiając na scenie teatralnej musicale autorstwa i w reżyserii Johanny Kern, z dużą obsadą ponad 200 aktorów (w tym również uczniów “Kid Stage”) oraz tancerzy z lokalnych grup tanecznych.

 

Rozwój kariery filmowej

Johanna Kern jest filmowcem, który zazwyczaj jest zaangażowany we wszystkie aspekty tworzenia filmu: scenariusz, produkcję i reżyserię.

Rozpoczęła swą karierę jako zawodowa aktorka w Europie (Polska, Niemcy Zachodnie), by po przeniesieniu się na stałe do Toronto w Kanadzie, kontynuować pracę w filmie i telewizji.

Nakręciła szereg filmów krótkometrażowych, w tym cieszący się wysokim uznaniem krytyków filmowych “Cherries for Brian”, czyli “Czereśnie dla Briana”. Jej filmy krótkometrażowe („All about Men”, „All About Women”, „Toronto: Second Society”, „Portrait of a Man” itd.) zdobyły sobie uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. Palm Springs International Film Festival – Kalifornia U.S.A.; Raindance International Film Festival- Wielka Brytania; Figueira da Foz International Film Festival – Portugalia; Cinewomen – Norwich International Film Festival – Wielka Brytania, i innych.

Po zrealizowaniu szeregu filmów krótkometrażowych w latach 90., Johanna Kern zajęła się produkcją filmów fabularnych. W roku 2002 postanowiła wykorzystać jeden ze swych musicali pt. “Franek, Duża Baba i Czterdziestu Rozbójników” jako podstawę do scenariusza fabularnego filmu fantasy. Podczas gdy w musicalu tancerze grali na scenie “Rozbójników”, w wersji filmowej pt. “Shadwowland, The Legend” (“Kraina Cieni: Legenda) postacie rozbójników stały się “Cieniami” odtworzonymi przez kilkudziesięciu mistrzów wschodnich sztuk walki.

Produkcja filmu trwała kilka lat, w tym efekty specjalne zajęły ponad cztery lata a muzykę napisał Romuald Lipko. Po rozpowszechnieniu filmu w Kanadzie (wrzesień 2012 r.) przez kompanię dystrybucyjną Entertainment One, tytułowa piosenka z filmu, z muzyką Romualda Lipki i tekstem Johanny Kern, weszła na listy przebojów blisko 30 stacji radiowych w Kanadzie.

 Dodatkowa działalność zawodowa

Johanna Kern jest właścicielem After Rain Films, wytwórni filmowej która wyprodukowała “Shadowland: The Legend”.

Była również naczelnym szefem programów dla SpaceChannel. TV i DragonWorld. TV (należących do IPX Entertainment) i koproducentem (wraz z IPX Entertainment) kilku seriali dla tych kanałów.

Jest autorką kilku scenariuszy filmów fabularnych, jak również producentem i reżyserem szeregu reklam telewizyjnych oraz teledysków muzycznych.

Była także założycielem i dyrektorem “Fantasy Worldwide Film Festival” (“Ogólnoświatowego Festiwalu Filmów Fantazyjnych”), działającego w latach 2005-2007 w Toronto, Kanada. Festiwal prezentował filmy w gatunkach fantazji, mitologii światowej, mistycyzmu, magicznego realizmu, oraz science fiction.

W następstwie niezwykłych wydarzeń, które radykalnie zmieniły jej podejście do spraw zawodowych i osobistych, od wielu lat doradza i prowadzi konsultacje dotyczące zdrowia, duchowości, problemów emocjonalnych, rodzinnych, związków, życia i śmierci oraz kariery zawodowej.

W styczniu 2013 roku Johanna Kern wraz z mężem Patrickiem założyła niedochodową organizację na rzecz podnoszenia świadomości oraz ogólnego dobra człowieka pod nazwą „Humans Of Planet Earth Assn.” (Ludzie Z Planety Ziemia), w skrócie H.O.P.E. Assn. (Nadzieja).

Działalność pisarska oraz nagrody autorskie

W latach 1999–2000 Johanna Kern pisała artykuły dla “Kinema: czasopisma filmowego i mediów audiowizualnych”, wydawanego przez Waterloo University w Kanadzie.

Jest również autorką własnej biografii zatytułowanej “Master and The Green-Eyed Hope” (“Mistrz i Zielonooka Nadzieja”). W 2013 roku została również wydana książka pt. „Shadowland: The Legend”, powieść autorstwa Johanny Kern oraz Roya Fitzsimmonds, oparta na scenariuszu filmu fabularnego autorki o takim samym tytule. W roku 2014 ukazała się kolejna książka Johanny Kern, „365 (+1) Afirmacji Pięknego Życia: Wieczysty Kalendarz Sukcesu, Szczęścia, Zdrowia i Dostatku”.

Nagrody autorskie

 • „Master and The Green-Eyed Hope” otrzymała Specjalne Wyróżnienie na 2013 San Francisco Book Festival — w sekcji „Spiritual/Inspirational”
 • Powieść „Shadowland: The Legend” otrzymała II nagrodę na 2013 San Francisco Book Festival — w sekcji „Young Adults”
 • „Master and The Green-Eyed Hope” otrzymała Specjalne Wyróżnienie na 2013 New York Book Festival — w sekcji „Spiritual/Inspirational”
 • Powieść „Shadowland: The Legend” otrzymała Specjalne Wyróżnienie na 2013 New York Book Festival — w sekcji „Young Adults”

Filmografia

 • 2012: „Shadowland: The Legend” (film fabularny)
 • 1997: „Cherries for Brian” (film krótkmetrażowy)
 • 1997: „All About Men” (film krótkmetrażowy)
 • 1996: „All About Women” (film krótkmetrażowy)
 • 1995: „Toronto: Second Society” (film dokumentalny o ludziach bezdomnych )
 • 1994: „The Portrait of a Man” (film krótkmetrażowy)
 • 1991: „Kot w Butach” (film telewizyjny)

ZOBACZ TAKŻE: