Fabularne
Zza Kulis
Wywiady / Telewizja

Johanna Kern nakręciła szereg filmów krótkometrażowych na początku swej kariery filmowej – w latach 1994-1997, w tym cieszący się wysokim uznaniem krytyków filmowych “Cherries for Brian”, czyli “Czereśnie dla Briana”. Jej filmy krótkometrażowe („All about Men”, „All About Women”, „Toronto: Second Society”, „Portrait of a Man” itd.) zdobyły sobie uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. Palm Springs International Film Festival – Kalifornia U.S.A.; Raindance International Film Festival- Wielka Brytania; Figueira da Foz International Film Festival – Portugalia; Cinewomen – Norwich International Film Festival – Wielka Brytania, i innych.

Niektóre z jej filmów krótkometrażowych można obejrzeć tutaj oraz na YouTubie (w jęz. angielskim, oprócz ostatniego na tej stronie – w jęz. polskim):


CZEREŚNIE DLA BRIANA (Cherries for Brian)

Język angielski, kolor i czarnobiały. Powstał w 1997 roku i od razu cieszył się uznaniem krytyków i publiczności na światowych festiwalach filmowych. Film opowiada o wydarzeniach z II Wojny Światowej, które stały się przyczyną rozłąki rodziny i dwojga kochających się ludzi na ponad pół wieku. A teraz, krok za krokiem, sekrety z przeszłości zostają ujawnione. W filmie grają: Vieslav Krystyan (jako Jan), Kirstin Rae Hinton (jako Greta) oraz – legenda filmu kanadysjkiego, nieżyjący już obecnie – znany krytyk i dziennikarz, Gerald Pratley (jako Brian).

OPIS: Brian Forsythe, brytyjski porucznik, który ożenił się z Polką zaginął w czasie wojny na ponad 50 lat. Teraz jego wnuk, Janek, przyjeżdża z Polski do Ameryki – gdzie mieszka odnaleziony przez Czerwony Krzyż dziadek. Janek pragnie wyjaśnić historię zaginięcia dziadka, która miała poważny wpływ na dwa pokolenia rodziny mieszkającej w Polsce.  

Festiwale filmowe: Palm Springs Film Festival – Kalifornia, U.S.A.; Raindance International Film Festival – London, Wielka Brytania; Lisbon International Film Festival – Portugalia:


WSZYSTKO O MĘŻCZYZNACH (All About Men)

Język angielski, czarnobiały. Ten eksperymentalny krótki film dramatyczny, został zrealizowany w 1997 roku i od razu zdobył sobie uznanie krytyków i  publiczności na międzynarodowych festiwalach filmowych.

OPIS: W filmie występuje Vieslav Krystayn, który gra Jeffrey’a, dziennikarza próbującego rozwiązać dylemat, po tym kiedy został opuszczony przez swoją dziewczynę: „Co to znaczy być Prawdziwym Mężczyzną w obecnym, nowoczesnym świecie?”. Jeffery zadaje to pytanie kobietom na ulicach miasta.

CIEKAWOSTKA: w filmie użyto autentycznych odpowiedzi przechodniów. Film ten to para z innym filmem Johanny – WSZYSKTO O KOBIETACH (All About Women), który niestety obecnie nie jest dostępny.

Festiwale Filmowe: Raindance Film Festival – London, Wielka Brytania; Norwich film festival, Wielka Brytania:


PORTRET MĘŻCZYZNY (The Portrait of a Man)

Język angielski, czarnobiały.

OPIS: Podczas sesji zdjęciowej odbywającej się w Klinice Medycyny Alternatywnej – młoda kobieta fotograf, dostrzega w obiekcie aparatu fotograficznego skierowanego na jednego z pacjentów rzeczywistość, której nie można zobaczyć zmysłami, ani wyjaśnić za pomocą logiki umysłu.  Grają: Johanna Kern (jako fotograf) i Darcy Griffin (jako pacjent):

CIEKAWOSTKA: jest to pierwszy film krótkometrażowy Johanny Kern. Ten eksperymentalny krótki film dramatyczny powstał w 1994 roku i został zrealizowany w formacie filmu niemego, z muzyką Matthew – młodego muzyka i syna Johanny.


TORONTO – DRUGIE SPOŁECZEŃSTWO (Toronto – Second Society)

Język angielski, kolor.

OPIS: Jest to jedyny film dokumentalny Johanny Kern, zrealizowany w 1995 roku i ukazujący zaskakujące drugie oblicze wielkiego miasta Toronto, w Kanadzie. Ludzie bezdomni, pomimo życia w dostatnim mieście, borykają się z losem i niejednokrotnie umierają na jego ulicach. Reżyserka, pragnąc zanalizować i pojąć zjawisko bezdomności w zasobnym mieście, udaje się do schroniska dla bezdomnych, podąża za nimi na ulice miasta, przeprowadza wywiad z Naczelnym Lekarzem Zarządu Medycznego w Toronto, oraz pracownikami schroniska.

CIEKAWOSTKA: rzadkie ujęcia – autorce filmu udało się nagrać bardzo osobiste wynurzenia ludzi bezdomnych, którzy zwykle nie dopuszczają do swej rzeczywistości kamer filmowych. Zanim nagrano jakiekolwiek wywiady, Johanna spędziła kilka dni w schronisku dla bezdomnych jako wolontariuszka, zjednując tym sobie ich przychylność i pozwalając im poznać siebie, aby pozwolili jej skierować na siebie kamerę filmową:


KOT W BUTACH  

Język polski, kolor. 

OPIS: Adaptacja sztuki muzycznej na podstawie bajki Jana Brzechwy. Widowisko teatralne dla dzieci sfilmowane przez Telewizję MacLean Hunter, w roku 1991.

CIEKAWOSTKA: Wszystkie role zagrane są przez jedynie dwoje aktorów: Johannę Kern i Krzysztofa Jaworskiego. Asystują im dwie statystki. Produkcja telewizyjna i reżyseria Johanny Kern. Ten spektakl telewizyjny zdobył sobie popularność na początku lat 90, rozchodząc się w sporym nakładzie taśm wideo w szkołach języka polskiego w Kanadzie i U.S.A.:

Fabularne
Zza Kulis
Wywiady / Telewizja